Poler Tarım, Vedat Polat Üniversite öğrencisi iken kendisi ve birkaç arkadaşı tarafından 1999 yılında Şanlıurfa’da kurulmuş bir tarım şirketidir. Halen Merkezi Şanlıurfa'da olan firmamız tüm ülke çapında tarım sektöründe faaliyet göstermekte ve hizmet vermektedir.

2000’li yılların başlarında bölgede sulu tarım alanlarının büyümeye başlamışıyla, sektörde oluşacak büyümeyi ön gören Poler Tarım, bölgede ilk olarak Mısır tohumculuğu ile büyümeye başlamıştır. Bölge çiftçilerinin Mısır tarımı ile tanıştırılmasında ve Mısır tarımın bölgede oturtulmasında önemli roller oynamıştır. Bu vesileyle de, Poler Tarımın sahadaki bu azimli çalışması ve yenilikçi düşünce tarzı Monsanto’nun dikkatini çekmiş ve 2005 yılında Monsanto Bölge Distribütörü olarak iş ortaklıkları başlamıştır.

Poler Tarım çalışmalarını yaparken ziraat mühendisleri aracılığıyla çiftçilerde tabandan talep yaratma metoduyla kısa sürede bölgesinde Pazar lideri haline gelmiştir. Monsanto’nun Poler Tarım ile olan bu büyümesi, Monsanto’nun Türkiye’nin diğer bölgelerindeki çalışmalarında Rol Model olmuş ve akabinde Monsanto kısa sürede Türkiye’nin diğer bölgelerinde uyguladığı bu modelle Türkiye pazarında ciddi bir büyüme sağlamıştır.

Poler Tarım Mısır tohumculuğu ile başlayan bu çalışmalarına zaman içerisinde Zirai İlaç, Yeni Nesil Gübreler, Bitki Gelişim Düzenleyicileri, Buğday Tohumculuğu, Mısır ve Buğday başta olmak üzere Tahıl Ticareti, Lisanslı Depoculuk, Dış Ticaret gibi iş kollarını da ekleyerek ticari hayattaki büyümesine devam etmiştir ve etmektedir. Tarımsal girdiler anlamında şuan, Bayer Tarım, Dekalb Mısır Tohumları, Valagro Gübre, Astranova(Astrachem), Greentech gibi firmaların distribütörlük faaliyetlerini yürütmektedir.

Bunun yanında, Poler Tarım sadece ticari büyümeyi düşünmeyip, tarıma katma değer katma sosyal bilinci ile 2021 Yılında Tarım Bakanlığı tarafından gerekli yasal onayları alarak «Özel Tarımsal Araştırıcı Kuruluş» olarak Ar-Ge faaliyetlerine de başlamıştır.

Bugün gelinen noktada, Şanlıurfa ve Mardin lokasyonlarında bulunan tesisleri ve Türkiye’nin birçok bölgesinde tarımsal ve ticari operasyonları yürütebilme gücüne sahip kadrosu ile Ticari Hacmini ve Yatırımlarını her geçen büyüterek faaliyetlerine devam etmektedir.